Wiesz, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie spełnia w pełni swojej funkcji. Wiesz, że budynek traci nawet do 50% ciepła przez wentylację? Niepotrzebne straty ciepła powodują większe rachunki za ogrzewanie. Urządzeniami pozwalającymi na zaoszczędzenie energii są rekuperatory.
Rekuperatory to systemy wentylacji mechanicznej, która pozwala na odzyskanie energii z wywiewanego powietrza. Energia ta jest przekazywana powietrzu nawiewanemu do wnętrza pomieszczenia. Rekuperacja pozwala zapobiec stratom powietrza, przede wszystkim w okresie grzewczym. Odzyskaniu energii z wywiewanego powietrza służy rekuperacja.
Na rekuperatory decyduje się coraz więcej osób budujących domy. Rekuperacja zapewnia oszczędności spowodowane niższym kosztem ogrzewania nieruchomości. Badania wskazują, że w miesiącach zimowych, stosując rekuperatory, możemy zaoszczędzić 30% na rachunkach za ogrzewanie (w zależności od stopnia izolacji budynku i jakości wykonania instalacji). W domach energooszczędnych i pasywnych, gdzie prócz rekuperacji stosuje się nowoczesne standardy energetyczne dla całego budynku, odzysk energii sięga 70%. Nie bez znaczenia jest fakt, iż połączona z rekuperacją wentylacja mechaniczna, nieprzerwanie dostarcza do budynku świeże powietrze.
Budynki wyposażone w rekuperatory mają mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Zauważając plusy, jakie przynosi rekuperacja, nie można zapomnieć o tym, że korzystając z tej instalacji możemy zmniejszyć moc źródła ciepła. Zaoszczędzimy również na oknach z nawiewnikami i mikrowentylacją. Nie będziemy musieli również budować kominków do wentylacji grawitacyjnej.
Rekuperacja ma zbawienny wpływ na życie oraz zdrowie domowników. Rekuperatory zapewniają:
Rekuperacja sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych jak, budynkach biurowych, budynkach użyteczności publicznej itp. Rekuperatory można instalować zarówno w starych, jak i w świeżo budowanych domach. Znacznie łatwiej montuje się jednak w budowanym pomieszczeniu, ponieważ wymaga to doprowadzenia przewodów do wszystkich pomieszczeń, gdzie będzie transportowane powietrze nawiewane i wywiewane. Systemy rekuperacyjne posiadają rury o znacznych średnicach, dlatego montaż rekuperatorów najlepiej połączyć z gruntownym remontem pomieszczeń.