Profesjonalnie przeprowadzone instalacje wodno-kanalizacyjne stanowią jeden z najważniejszych etapów w budowie każdego domu. Mają zapewnić domownikom bezpieczeństwo i komfort w późniejszej eksploatacji.
Wszystkie instalacje wodno-kanalizacyjne tworzą układy rur wodnych i kanalizacyjnych (odpływowych) oraz armatura umożliwiająca funkcjonalne korzystanie z wody. Najczęściej stosowanymi materiałami w produkcji rur wodno-kanalizacyjnych są tworzywa sztuczne, z których najpopularniejsze to PVC (polichlorek winylu) oraz CPVC (polichlorek winylu chlorowany), PE (polietylen) i jego pochodne, PP (polipropylen) oraz rury warstwowe wykonane z kilku materiałów.
Instalacje wodno-kanalizacyjne w przypadku centralnego ogrzewania są łatwiejsze w montażu. Rurę z zimną wodą wprowadza się do centralnego źródła ciepła, który zapewni dostęp do ciepłej wody. W tym wypadku należy zadbać o przyłącze do baterii przewodów z zimną i z ciepłą wodą. Aby ciepła woda leciała z kranu w chwilę po jego odkręceniu, montujemy trzeci przewód, który odpowiedzialny będzie za cyrkulację wody we wnętrzu budynku. Obieg cyrkulacyjny zapobiega zastojom, a co za tym idzie umożliwia ciągły dostęp do ciepłej wody.
W przypadku tworzenia sieci kanalizacyjnej (ściekowej), instalacje wodno-kanalizacyjne winny być w szczególności zabezpieczone w taki sposób, aby uniemożliwić wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów oraz, co gorsza, zanieczyszczeń.
W przypadku montażu sieci kanalizacyjnej szczelność, zachowanie odpowiednich kątów, pochyleń i spadów rur ściekowych zapewniających grawitacyjne odprowadzanie zanieczyszczonej wody do pionów (głównych przewodów kanalizacyjnych) oraz zastosowanie syfonów i wpustów to bezwzględna podstawa prawidłowego działania instalacji ściekowej.